İş Yerinde Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

leo-350690_960_720 (1)

İnsanlardan uzak bir çalışma ortamı ne yazık ki hayal. Evimizden çalışsak dahi telefonla ya da internet üzerinden insanlarla iletişim kuruyoruz.  Ortak bir iş ve ortak bir iyilik için çalışan gruplarda bazen çıkar çatışmaları ya da anlaşmazlıklar birbirini kovalayabilir ve eğer bir de öfke kontrolü sorunumuz varsa sadece çalıştığımız iş ortamına değil, kendimize de zarar vereceğiz demektir.
Öfke sağlıklı bir duygudur, eğer onu kontrol altına alıp istekleriniz doğrultusunda kullanabiliyorsanız. Rüzgarı enerji için kullanıyor ancak kasırgalardan kaçıyoruz. Nükleer enerji kontrol altındayken işimize yarıyor ancak kontrolden çıktığı anda yıkıcı etkileriyle karşılaşıyoruz.  Özetle öfke kontrolü yaşamımıza pek çok artı sağlayacaktır. Peki onu nasıl kontrol altına alacağız? Bunun için öncelikle ne ile karşı karşıya olduğumuzu anlamamız gerek.

untitled-infographic (2)

Öfke kontrolü için öfkeyi anlamak
Öfke, kişinin herhangi bir engelle, adaletsizlik ya da kendisine yönelik bir tehditle karşı karşıya geldiğini hissettiğinde yaşadığı duygudur. Öfke dostlarımızı, işimizi ve hatta ailemizi kaybetmemize yol açabilecek kadar zarar verici olabilir. İnsanlar arası ilişkilerimize zarar verirken, kendimize karşı bakışımızı da etkiler.
İş yerinde öfkeyi tetikleyen etkenlerden bazıları şunlardır:

anger-18658_960_7201. Yoğun iş temposu
2. Takdir görememe
3. Büyük şehirlerdeki trafik yoğunlukları
4. Sorumlulukların artması
5. Net olmayan görev tanımları
6. Olumsuz hisler, aniden artan ve azalan duygulanımlar
7. Olumsuz düşünceler, kuruntular
8. Başa çıkılamayan ruh hali
9. Beklentileri karşılamayan davranışlar
10. Ücretlerin zamanında ödenmemesi veya işten çıkarmalar (İşveren kaynaklı kısıtlamalar)
11. Mobbing
12. Fazla mesai
13. Uyum sağlanamayan takım arkadaşları
14. Bir işin zamanında yetişmemesi

egg-583163_960_720Tüm bunlar çalışanda kendine haksızlık yapıldığı veya beklentilerinin karşılanmadığı duygularını oluşturacaktır. Bu yüzden öfke ve öfkenin beraberinde gelen düşük verimlilik, çalışma ortamına hakim olacaktır. Oysa öfke bir problem çözme yöntemi değildir. Öfke ile işleri yoluna koyamazsınız. Öfke ile başkalarını kontrol edemez, haklılığınızı insanlara gösteremezsiniz. Özetle öfkenin kendi yaşayışınızda da, iş yaşantınızda da sorun çözme gibi bir işlevi yoktur.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

1. Çalışma arkadaşlarınızın karakterlerini değiştirmeye çalışmayın.
Milyarlarca insanın biri bile diğerine benzemez. Bu yüzden çalışma arkadaşlarınızın sizden farklı olan karakterlerini değiştirmeye çabalamayın. Ortada ciddi bir haksızlık veya rahatsızlık veren bir durum olmadıkça öfkeye giden yolun taşlarını döşemeye gerek yok.

fist-bump-1195446_960_7202. Öfke geliyorum der.
Öfkenin sebebi karşılanmayan beklentilerdir. Trafikte tıkılı kalmak, zamanında bitmeyen bir proje ya da haksızlığa uğradığınızı düşünmek. Sebebi her ne olursa olsun, artık kontrolsüz öfkenin hiçbir problemi çözmediğini ve sizi yıkıma uğrattığını biliyorsunuz. Öfkenin geldiğini hissetmeye başladığınız anda, bunu “fark edin” ve ortamı derhal terk edin. Kendinize dışarıdan bakmak öfke kontrolü söz konusuysa “birincil farkındalık hali”dir. Sorun her ne ise asla öfke patlamasıyla düzeltilemeyecek. Bunun farkına varın ve meseleyi sakin olduğunuz bir zamana erteleyin.

3. Nefesinizi kontrol edin.
Öfke anında nefes alıp verme hızlanır. Bunu kontrol altına almalısınız. Göğsünüz değil karnınız inip kalkacak şekilde nefes alıp vermeye çalışın.

diye-bagirdi-sigir-adam-14. İçsel mizah kurtarıcıdır.
Bulunduğunuz durumu karikatürleştirin. Mesela kafasının bir şey almadığını düşündüğünüz birinin kafasının kütükten olduğunu hayal edip, gerilimi içeride söndürebilirsiniz. Kendinizi de bu karikatürün içine katın. Durumunuzun komikliğini fark etmek ya da durumunuzdan komedi çıkarmak gerilimi azaltacaktır. Yalnız bu karikatürleştirmeyi dışarı aktaracaksanız kırıcı ve alaycı olmamaya dikkat etmelisiniz.

5. Olaya veya duruma üçüncü bir kişi olarak bakmaya çalışın.
Öfke sorunu olan birine yardımcı olacakmış gibi bu konuda makaleler okuyun. Kendinize uzaktan bakın ve öğrendiklerinizi uygulamaya çalışın.

6. Sizi en fazla öfkelendiren şeyi bulmaya çalışın.
Geç yapılan bir iş, dedikodu ya da sadece konuşkan bir oda arkadaşı… Sizi en çok ne öfkelendiriyorsa bu sorunu bulun ve çözümü için sakince düşünün.

7. Gerçekçi beklentiler
Beklentilerinizin gerçeğe uygunluğunu gözden geçirin. İnsanlardan, kendinizden ve işvereninizden beklentileriniz gerçeğe uymuyor olabilir. Örneğin şirket politikası gereği sosyal medya hesaplarına girilmesinin yasak olduğu bir ortamda buna uymayı reddetmek gibi.

Yine de kendi başınıza öfke kontrolünü gerçekleştiremiyorsanız  bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız. Çünkü iş hayatında öfke pek çok maddi ve manevi kaybı beraberinde getirmektedir.

Kaynak1 Kaynak2 Kaynak3 Kaynak4

 

0 Yorum

 1. Пруд на даче – это водоем, который может стать и украшением участка, и прекрасным местом для отдыха.

  водоемы и пруды

  Первое, о чем стоит задуматься, – это выбор места для водоема. Ведь пруд – это живой организм, определенная биологическая система, в которой все взаимосвязано, а потому, выбирая его месторасположение, следует учесть:
  создавать пруд лучше на открытом участке. Наличие поблизости больших деревьев нежелательно: во-первых, их корни могут повредить искусственный водоем, а во-вторых – будут засорять его опавшими листьями и ветками
  Освещение. Возможность электрифицировать эту зону участка нужно продумывать на этапе планирования. Это актуально, если в пруд нужно устанавливать аэратор, фильтр или насос для фонтана. Если речь идет только о подсветке, можно обойтись и фонарями на солнечных батареях.
  Перед тем как соорудить пруд своими руками, следует определиться с назначением:
  • Декоративный. Преимущественно небольших размеров, создается для украшения какой-то зоны сада или как часть ландшафтной композиции (с подсветкой, фонтаном, мостиком).
  • Для разведения рыб. Должен быть достаточно большим, чтобы рыбы чувствовали себя комфортно. Дополнительно нужно позаботиться об оборудовании для фильтрации и аэрации воды.
  • Для плавания. Это не обязательно должен быть большой бассейн, небольшого пруда тоже достаточно, чтобы освежиться в жаркий день.
  Кстати, если в пруду будет обитать рыба, зонирование обязательно:
  • Прибрежная зона. Глубина 10-30 см, здесь высаживают большинство мелководных растений.
  • Средняя зона. Глубина 30-90 см, обитель для растений и мелких рыбешек.
  • Глубоководная зона. Место обитания крупных рыб. Чем больше «жильцов»– тем объемнее должна быть эта зона пруда. Чтобы зимой водоем не замерзал, его дно должно располагаться ниже уровня промерзания грунта.

  оформление пруда
  Чтобы изготовить водоем на участке – лучше обратиться к профессионалам. Рекомендуем одну из ведущих профильных компаний в России – СУПЕРПРУД.

  Подробную информацию можно узнать на сайте компании:
  искусственный водоем купить
  заказать ландшафтный проект
  Также, наверняка Вам будет интересно: декоративный фонтан
  пруд с альпийской горкой видео
  гидроизоляция бетонного пруда
  Рекомендуем!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir