Bütün anne-babalar gibi siz de iyi birer ebeveyn olmak için çaba gösteriyorsunuz ve eminiz ki harika birer anne, harika birer babasınız. Fakat her çocuk kendine has kişilik özelliklerine sahiptir ve onları anlamak her zaman kolay olmayabilir. Çocuk psikolojisini anlamak, çocuğunuzu yetiştirmede ve ona rehberlik etmede önemli rol oynar. Çocuğunuzun gelişimine daha olumlu katkılar sağlamanız ve onu daha iyi anlamanız için size yardımcı olabilecek önerileri derledik.

11. Gözlemlemek Önemlidir
Çocuğunuzun ne yediğini, nelerle oynadığını, ne kadar ve nasıl uyuduğunu ve arkadaşlarıyla nasıl iletişim kurduğunu gözlemleyin. Çocuk psikolojisi en başta gözlemleyerek anlaşılır. Mesela çocuğunuz değişikliklere kolayca uyum sağlıyor mu yoksa alışması zaman alıyor mu, buna dikkat edin. Her çocuk aynı kişilik özelliklerine sahip değildir. Hatta çoğu zaman farklı olma eğilimindedirler ve şunu unutmayın: Çocuğunuz kafanızdaki kalıplara uymayabilir. Bütün diğer insanlar gibi, onun  da kendine özgü bir kişiliği var.

22. Çocuğunuzun Arkadaşı (da) Olun
Çocuğunuzun arkadaşı olun ama onunla arkadaşça konuşurken aslında ebeveyni olduğunuzu unutmayın. Çocuğunuz herhangi bir yanlış yaptığında onu ayıplamadan, makul bir açıklamada bulunun. Çocuğunuzu rencide etmediğinizden ya da şımartmadığınızdan emin olun. Sizin konu hakkındaki bakış açınızı anlaması için ona zaman verin.

33. Çocuğunuzla Zaman Geçirin
Çocuk psikolojisi bazı açılardan yetişkinlerden farklı değildir. Herkes yakınıyla zaman geçirmeyi sever. Onunla yeterli zaman geçirin. Çocuğunuz, onun hayatında aktif bir yeriniz olduğunu hissetsin. Daha yakın olun ve sizin yanınızda kendini rahat hissetmesini sağlayın. Çocuğunuz size güvenecek ve kendi duyguları, korkuları ve kaygılarıyla ilgili açık olacaktır. Çocuğunuzu dinleyin ve ona endişelerini nasıl aşacağı konusunda yol gösterin.

44. Çocuğunuza Sorumluluk Almayı Öğretin
Anne-babası olarak çocuğunuza erken yaşta sorumluluk almayı öğretin. Çocuğunuzu kendi bağımsızlığını kazanması yolunda yüreklendirin ve sorumluluk alması yönünde teşvik edin. Bir işin onun sorumluluğunda olması ve onun bunu yapabildiğini görmesi, çocuk psikolojisi açısından özsaygı ve özgüven gelişimine katkıda bulunacaktır.

55. Bazı Konularda Onun da Fikrini Alın
Çocuk psikolojisi bazı açılardan yetişkinlere benzer demiştik. Her birey dikkate alınmak ister. Çocuğunuzun fikrini sorun ve ne söylediğini dinleyin. Çocuğunuzun söylediklerinin ardındaki düşünceyi onu yargılayıp suçlamadan anlamalısınız. Çocuğunuz, ailenin bir parçası olduğunu hissedecek ve bu da onu daha sorumluluk sahibi ve kendinden emin biri yapacak, gelecekte doğru tercihler yapmasında yardımcı olacaktır.

sea-kayaking-253525_960_7206. Sözünüzü Tutun
Eğer çocuğunuzun size karşı dürüst olmasını istiyorsanız, siz de sözünüzü tutmalısınız. Bu tutumunuz onun her zaman dürüst davranması yolunda çocuğunuzu yüreklendirecektir. Sözlerinizi tutmanız aynı zamanda çocuğunuza onu önemsediğinizi gösterecektir. Özetle çocuk psikolojisi de yalanı veya geçiştirmeyi kaldıramaz- sizde olduğu gibi.

7. Ona Kendi Zamanını Verin
Her çocuğun kendine zaman ayırmaya ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun hayatına sürekli karışmak ve aşırı müdahalecilik doğru değildir. Hoşlandığı etkinlikleri yapmasına izin verin, fakat tehlikede 7olmadığından emin olmak için çevresinde olun. İhtiyacı olduğu an yanında olmak kaydıyla, zaman zaman kendisiyle ilgili kararlar vermesine müsade edin. Bir şeyi hedefleyip karar vermesi ve karar verdiği şeyi yapabilmesi çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacaktır.

88. Çocuğunuzun Çocuk Olmasına İzin Verin
Çocuğunuz her şeyden önce bir çocuk. Bunu engellemeyin. Bir hata yaptığında sonuç çıkarmasına izin verin. Gereğinden fazla beklenti içinde olmayın. Örneğin, hata yaptığı bir aktiviteyi tamamen yasaklamaktansa , onu dikkatli olması yönünde uyarın.

99. Çocuğunuzun Korku ve Endişelerini Anlayın
Çocuğunuzu ürkek ya da sorun yaratan biri olarak yaftalamayın. Korkularına saygı duyun. Ona sıkıntı veren meselenin özünü anlamaya çalışın. Korkularının sebeplerini bulup, bunların üstesinden gelmesinde yardımcı olun. Endişelerinin üstesinden gelmesinde yardımcı olurken çocuğunuzu kucaklayın, ona tavsiye verin ve yanında olduğunuzu bilmesini sağlayın.

1010. Yaratıcılığını Taktir Edin
Yaratıcı aktiviteler (resim, el işi, çeşitli oyunlar vb.) çocuk psikoloji açısından olumludur. Onun hoşlandığı aktivitelerin içinde olun, buna zaman ayırın. Yaratıcılığını teşvik ve taktir etmek için yaptığı işleri duvarlara, buzdolabına asın, görülecek yerlere koyun. Bunlar, çocuğunuzun kişisel gelişimine katkı sağlayacak ve bir sonraki aktivite için onu teşvik edecektir.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir