Sevgilinizle veya eşinizle bir aradayken sürekli telefonunuzla uğraşıyorsanız size kötü bir haberimiz var: Akıllı telefonlar romantizmi öldürüyor. Yapılan bir araştırma, akıllı telefonların ilişkilerdeki negatif etkisini onayladı.

 
smartphone-570513_960_720

Aslında yakın geçmişte cep telefonlarının ilişkiler üzerindeki etkisini inceleyen pek çok araştırma yapıldı. Bu araştırmaların bazıları, telefonların ilişkileri olumlu yönde etkilediğini öne sürdü -istediğimiz zaman arayabiliyoruz, mesajlaşabiliyoruz, fotoğraf gönderebiliyoruz, bu da bizi mutlu ediyor ve ilişki etkileşimimizi arttırıyor.

Başka araştırmalar ise madalyonun diğer, karanlık yüzünü ortaya çıkarıyor. Sanal olmayan, gerçek etkileşimler sırasında (sohbet, randevu, yemek yeme, ortak etkinlik, yürüyüş vb gibi) bizi ikide bir dürten “kontrol etme” ihtiyacıyla cep telefonunun sahneye çıkması  -ne yazık ki-  ilişkileri köreltiyor.

Akıllı telefonlar hayatımızı, cep telefonlarının sadece “telefon” olduğu zamanlara kıyasla,  çok daha geniş bir alanda istila etmiş ve çok daha fazla zamanımızı tüketir hale gelmiş durumda. Arizona Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, akıllı telefonların ilişkileri kötüye götürüyor olabildiğini düşünerek halihazırda bir ilişkisi olan 170 üniversite öğrencisi ile bir araştırma yaptı ve telefonlarının ilişkilerindeki yerini inceledi.
guy-933318_960_720Psychology of Popular Media Culture adlı yayında yer alan çalışmada, üniversiteli aşıklardan akıllı telefonlarını kullanım bilgileri istendi: Telefonlarına ne kadar bağımlı oldukları ve bir gün boyunca telefonlarını kullanamayacak olmalarının onları ne kadar etkileyeceği soruldu. Daha sonra aynı sorular, partnerlerinin akıllı telefon kullanımlarıyla ilgili olarak soruldu.

Cevaplar şunu ortaya koydu: Mesele, birinin telefonunu ne kadar kullandığından ziyade, telefonuna ne kadar ihtiyaç duyduğu idi. Telefonuna daha bağımlı olanların, ilişkilerinden en az emin olan grup olduğu ortaya çıktı. Partnerlerinin telefonlarına fazlasıyla bağımlı olduğunu düşünenler ise ilişkilerinden en az tatmin olan gruptu.

girl-1150593_960_720Diğer bir ifadeyle katılımcılar, partnerlerinin telefonunu kıskanıyorlardı. Çalışmayla ilgili olarak, araştırmayı yürüten Arizona Üniversitesi İletişim Departmanı doktora öğrencisi Matthew Lapierre şöyle diyor: “Partnerimin telefonuna olan ihtiyacının arttığını gördükçe, ilişkimizin daha kötüye gittiğini görüyorum.” Aynı araştırmada görev alan Meleah Lewis ise sonuçları şöyle özetliyor: “Sorun telefonun kullanımı değil, telefonla olan psikolojik ilişki…”

Araştırmacılar şimdi de bu çalışmayı takip eden ve bulguların arkasındaki mekanizmayı anlamalarını hedefleyen tamamlayıcı bir başka çalışma yapıyorlar. Bu yeni çalışmayla, akıllı telefonlarımıza olan bağımlılığımızın hayatımızın eğitim ve iş gibi diğer alanlarını ne kadar etkilediği ve özgüven gibi kişilik faktörlerin kişilerin telefon takıntısını öngörmeye yarayıp yaramadığı araştırılacak.

“Akıllı telefonlar esas itibariyle önceki teknolojilerden farklı. Bu yüzden de hayatımızdaki etkileri çok daha güçlü. Bu etkilerin tamamen negatif olduğunu söylemiyorum ancak gidişat kesinlikle o yönde.”
Matthew Lapierre

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.