Editör: Uzm. Dr. Sedat İRGİL

Aynı zamanda bir hormon olan D vitamininin vücudumuzda sentezlenebilmesi için, güneş ışınlarının tenimize temas etmesi gerekir. Ancak modern toplumun ev-ofis-alışveriş merkezi üçgeni gibi kapalı mekanlar odaklı yaşam biçimi ve gerekli besinleri almasına olanak sağlamayan beslenme alışkanlıkları D vitamini eksikliğini dünyadaki yaygın sorunlardan biri haline getiriyor. Günümüzde, dünyadaki 7 kişiden birinde D vitamini eksikliği olduğu öngörülüyor.
Bilim insanlarının son yıllarda yaptığı araştırmalar, D vitamini eksikliğinin sadece beden sağlığımıza değil, akıl sağlığımıza da olumsuz etki ettiğini ortaya koyuyor. D vitamini eksikliğinin depresyonu tetiklediği ve depresyon tedavisini yavaşlattığı yönünde pek çok çalışma var.

 
pregnant-775028_960_720Pek çok ülkede farklı bilim grupları tarafından yürütülen çalışmalarda, D vitamini eksikliğinin sadece kişilerin kendi sağlığında değil, doğacak çocuklarının sağlığında da etkili olduğunu gösteren bulgular elde edildi.  Hamilelikte D vitamini eksikliği ile doğacak çocukta davranışsal problemler ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) riski arasında bağlantı bulundu.
Örneğin Yunanistan’da 471 çift anne-çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, hamileliğinin özellikle ilk 3 ayında (1. trimester) D vitamini seviyesi düşük olan annelerin çocuklarında davranışsal problemler ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu türü özelliklerin daha yüksek oranda ortaya çıktığı görülüyor. Çocukların girdiği davranışsal testlere göre, hamilelikte D vitamini seviyesi ne kadar düşükse, çocukta ortaya çıkan hiperaktivite, dikkat dağınıklığı -ve hatta arkadaşlarıyla geçinememe- gibi davranışsal problemler de o kadar belirginlik gösteriyor. Bu çalışmayı yürüten Dr. Daraki, hamilelikte D vitamini eksikliği nin Yunanistan gibi güneşli bir ülkede bile yüzde 60 gibi çok yüksek bir oranda görüldüğüne  ve bebeğin tek D vitamini kaynağının anne olması sebebiyle bu durumun bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekiyor.

 
girl-474126_960_720Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu özellikli davranışların, çocukların aile ve arkadaş ilişkilerinde sorunlar yaşama ve okulda başarısız olma gibi riskleri arttırdığı göz önüne alındığında, D vitamini eksikliğinin gelecek nesiller açısından büyük bir potansiyel sorun oluşturduğu ortada. Bunun önüne geçmek içinse hamilelik boyunca -özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında- annelerin D vitamini düzeylerinin ölçülmesi ve buna göre vitamin takviyesi yapılması gerekiyor.
Hamilelikte D vitamini eksikliği çocuğun bilişsel faaliyetlerini etkiliyor mu, bu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, bu alanda da çalışmalar yapılıyor.

D vitamini hakkında daha fazla bilgi almak ve D vitamini kaynaklarını öğrenmek için Vitaminlerin İskeleti: D Vitamini yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak1 Kaynak2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.